صفحه اصلی » Dari » معلومات عمومی » چکری یا رواش برای رفع تشنگی و آسان کردن هضم غذا سودمند است
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
چکری یا رواش برای رفع تشنگی و آسان کردن هضم غذا سودمند است

رواش یاچوکری به لهجه‌ افغانی به ترتیب گیاهی است از تیره هفت‌بندبومی آسیا (به احتمالسیبری یا هیمالیا) که از سده شانزدهم در اروپا کشت می‌شد. نوشته‌ها حاکی از آن است که پیش از میلاد مسیح در چین به عنوان دارو مصرف می‌شد. رواش گیاهی است که بصورت طبیعی و دایمی رشد می‌کند و در مناطقی که گل لاله وجود دارد این گیاه نیز رشد می‌کند. بیشتر در مناطق کوهپایه و سردسیر رشد می‌کند و به آبیاری نیاز ندارد. فصل برداشت رواش در بیشتر مناطق افغانستان ماه حمل است.

 این نبات در کوه‌های هندوکش- شمال کابل، نیز می باشدکه به شیوه‌های مشابه به صورت طبیعی می‌روید و بومیان آنرا پرورش می‌دهند. چوکری(رواش) سالنگ و پغمان در کابلستان شهرت فروان دارد. رواش یکی ازره‌آوردهای نیشابور است. رواش ساقه بلند و با ریواچ قاقوری که از ساقه آن شربت تهیه می‌کنند.

 

مصرف دارویی

رواش هم مصرف دارویی دارد،هم مصرف خوراکی به عنوان سبزی و هم هیزم است و هم به حیث خوراکی از آن استفاده میشود. مصرف دارویی آن شربتی است که از ساقه رواش در فصل اول رشد ان تهیه می‌شود.

 

ارزش غذایی

رواش دارای برخی عناصر مانند پتاسیم - کلسیم است و از نظر ویتامینها نیز تا حدودی غنی  مانند اسید مالیک است که برای رفع تشنگی و آسان کردن هضم غذا سودمند است. همچنین در طب سنتی رواش برای دفع بعضی از باکتریهای مضر استفاده می‌شود.

مضرات

۱۰ گرم برای بزرگسالان و ۳ تا۴ گرم برای کودکان می‌باشد؛ که این مقدار برابر است با چندین کیلوگرم رواش، درنتیجه ریسک ابتلا به پوکی استخوان به دلیل مصرف رواش بسیار کم می‌باشد. همچنین مصرف بیش از حد مجاز اکسالیک اسید موجود در رواش باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش و کلیه‌ها نیز می‌شود.

مشخصات ظاهری

·         ریشه: رواش دارای یک ریشه معمولی است که یک تا دو متر در خاک رشد می‌کند. ریشه رواش در برابر سرما و یخبندان مقاوم است.

·         ساقه: رواش دارای دو نوع ساقه است. یکی ساقه زیرزمینی که به آن ریزوم می‌گویند. ریزوم پس از رشد گوشتی و چوبی می‌شود که از جوانه‌های آن، ساقه‌های هوایی و برگهای پهن بوجود می‌آید. نوع دوم ساقه در رواش ساقه‌های هوایی است که تا حدود یک متر نیز رشد می‌کند.

·         برگ: رواش دارای برگهایی است که از جوانه جانبی ریزومها بوجود می‌آیند. برگ‌ها دارای پهنک نسبتاً پهن هستند. دمبرگ رواش که بخش خوراکی آن را تشکیل می‌دهد، گوشتی بوده و طول آن به بیش از نیم متر می‌رسد.

·         گل: به تعداد زیاد و به صورت خوشه در انتهای ساقه اصلی ایجاد می‌گردد. گلهای رواش به رنگ سبز هستند و در اثر تلقیح بذر را تشکیل می‌دهند.

آب و هوای مناسب

رواش از سبزی‌های فصل خنک است و دماهای پائین را تحمل می‌کند. برگها در دمای پائین گلابی یا سرخ و در دماهای بیش از سی درجه سانتیگراد سبز تیره است. رواش در مناطق پر باران عملکرد بیشتری را دارد. در خاک‌های نرم و حاصلخیز و غنی از پتاسیم بهتر رشد می‌کند.

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

امکانات
  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب ها:
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
امتیاز دهید
0

خبرنامه

Poll: نظرسنجی

به نظر شما طراحی این سایت چگونه است